Konkurs Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji jest konkursem piosenki prowadzonym przez Europejską Unię Nadawców, który rozpoczął się w 1956 roku. Każdego roku rywalizują w nim różni śpiewacy reprezentujący różne kraje Europy.

Znani laureaci w przeszłości to ABBA (reprezentująca swoją rodzinną Szwecję w 1974 roku), Céline Dion (choć kanadyjska, reprezentowała Szwajcarię) w 1988 roku, Lordi (Finlandia, 2006), Loreen (Szwecja, 2012) i Conchita Wurst (Austria, 2014).

Jednym z najsłynniejszych momentów Eurowizji był rok 1990, kiedy to na początku utworu w Hiszpanii doszło do awarii technicznej, ale wkrótce został on wykonany bez większych problemów.

Najnowszym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji jest Duncan Laurence z Holandii, który piątą wygraną w konkursie (i pierwszą od 44 lat) zdobył w Tel Awiwie w Izraelu w 2019 roku piosenką "Arcade".

Krajem, który najdłużej musiał czekać na zwycięstwo od swojego pierwszego udziału była Portugalia, która w 2017 roku wygrała z piosenką Amar pelos dois Salvadora Sobrala w Kijowie na Ukrainie.

Lista zwycięzców

Rok

Kraj

Piosenka

Wykonawca

Artykuł

1956

  Szwajcaria

Refren

Lys Assia

ESC 1956

1957

 Holandia

Net Als Toen

Corry Brokken

ESC 1957

1958

 Francja

Dors, Mon Amour

André Claveau

ESC 1958

1959

 Holandia

Een Beetje

Teddy Scholten

ESC 1959

1960

 Francja

Tom Pillibi

Jacqueline Boyer

ESC 1960

1961

 Luksemburg

Nous les amoureux

Jean-Claude Pascal

ESC 1961

1962

 Francja

Un premier amour

Isabelle Aubret

ESC 1962

1963

 Dania

Dansevise

Grethe & Jørgen Ingmann

ESC 1963

1964

 Włochy

Non ho l'età (per amarti)

Gigliola Cinquetti

ESC 1964

1965

 Luksemburg

Woskowa lalka, zdrowa lalka

Francja Gall

ESC 1965

1966

 Austria

Merci Chérie

Udo Jürgens

ESC 1966

1967

 Zjednoczone Królestwo

Marionetka na sznurku

Sandie Shaw

ESC 1967

1968

 Hiszpania

La, la, la

Massiel

ESC 1968

1969[1]

 Hiszpania

Vivo Cantando

Salomé

ESC 1969

 Zjednoczone Królestwo

Boom Bang-a-Bang

Lulu

 Holandia

De Troubadour

Lennie Kuhr

 Francja

Un jour, un enfant

Frida Boccara

1970

 Irlandia

Wszystkie rodzaje wszystkiego

Dana

ESC 1970

1971

 Monako

Un banc, un arbre, une rue

Séverine

ESC 1971

1972

 Luksemburg

Après Toi

Vicky Leandros

ESC 1972

1973

 Luksemburg

Tu Te Reconnaîtras

Anne-Marie David

ESC 1973

1974

 Szwecja

Waterloo

ABBA

ESC 1974

1975

 Holandia

Ding-A-Dong

Teach-In

ESC 1975

1976

 Zjednoczone Królestwo

Zachowaj swoje pocałunki dla mnie

Bractwo Człowiecze

ESC 1976

1977

 Francja

L'Oiseau Et L'Enfant

Maria Myriam

ESC 1977

1978

 Izrael

A-Ba-Ni-Bi

Izhar Cohen & Alphabeta

ESC 1978

1979

 Izrael

Alleluja

Gali Atari & Milk and Honey

ESC 1979

1980

 Irlandia

Co to jest kolejny rok?

Johnny Logan

ESC 1980

1981

 Zjednoczone Królestwo

Making Your Mind Up

Bucks Fizz

ESC 1981

1982

 Niemcy

Ein Bisschen Frieden

Nicole

ESC 1982

1983

 Luksemburg

Si la vie est cadeau

Corinne Hermès

ESC 1983

1984

 Szwecja

Diggi-Loo Diggi-Ley

Herreys

ESC 1984

1985

 Norwegia

La det swinge

Bobbysocks

ESC 1985

1986

 Belgia

J'aime la vie

Sandra Kim

ESC 1986

1987

 Irlandia

Trzymaj mnie teraz

Johnny Logan

ESC 1987

1988

  Szwajcaria

Ne partez pas sans moi

Céline Dion

ESC 1988

1989

 Jugosławia

Rock Me

Riva

ESC 1989

1990

 Włochy

Insieme: 1992

Toto Cutugno

ESC 1990

1991

 Szwecja

Fångad av en stormvind

Carola

ESC 1991

1992

 Irlandia

Dlaczego ja?

Linda Martin

ESC 1992

1993

 Irlandia

In Your Eyes

Niamh Kavanagh

ESC 1993

1994

 Irlandia

Rock 'n' Roll Kids

Paul Harrington & Charlie McGettigan

ESC 1994

1995

 Norwegia

Nokturn

Tajny ogród

ESC 1995

1996

 Irlandia

The Voice

Eimear Quinn

ESC 1996

1997

 Zjednoczone Królestwo

Miłość Błysk Światła

Katrina i Fale

ESC 1997

1998

 Izrael

Diva

Dana International

ESC 1998

1999

 Szwecja

Zabierz mnie do swojego nieba

Charlotte Nilsson

ESC 1999

2000

 Dania

Fly On The Wings of Love

Bracia Olsen

ESC 2000

2001

 Estonia

Wszyscy

Tanel Padar, Dave Benton & 2XL

ESC 2001

2002

 Łotwa

Chcę

Maria N

ESC 2002

2003

 Turcja

W każdym razie, że mogę

Sertab Erener

ESC 2003

2004

 Ukraina

Dzikie tańce

Ruslana

ESC 2004

2005

 Grecja

Mój numer jeden

Elena Paparizou

ESC 2005

2006

 Finlandia

Alleluja Twardego Rocka

Lordi

ESC 2006

2007

 Serbia

Molitwa

Marija Šerifović

ESC 2007

2008

 Rosja

Wierzyć

Dima Bilan

ESC 2008

2009

 Norwegia

Bajka

Aleksander Rybak

ESC 2009

2010

 Niemcy

Satelita

Lena Meyer-Landrut

ESC 2010

2011

 Azerbejdżan

Biegający Przestraszony

Ell i Nikki

ESC 2011

2012

 Szwecja

Euforia

Loreen

ESC 2012

2013

 Dania

Tylko łzy

Emmelie de Forest

ESC 2013

2014

 Austria

Rise Like a Phoenix

Conchita Wurst

ESC 2014

2015

 Szwecja

Heroes

Måns Zelmerlöw

ESC 2015

2016

 Ukraina

1944

Jamala

ESC 2016

2017

 Portugalia

Amar pelos dois

Salvador Sobral

ESC 2017

2018

 Izrael

Zabawka

Netta Barzilai

ESC 2018

2019

 Holandia

Arkada

Duncan Laurence

ESC 2019

Zwycięzcy juniorów

Rok

Kraj

Piosenka

Wykonawca

Artykuł

2003

 Chorwacja

Ti si moja prva ljubav

Dino Jelusić

JESC 2003

2004

 Hiszpania

Antes muerta que sencilla

María Isabel

JESC 2004

2005

 Białoruś

My vmeste (Мы вместе)

Ksenia Sitnik

JESC 2005

2006

 Rosja

Vesenniy Jazz (Весенний джаз)

Tolmachevy Twins

JESC 2006

2007

 Białoruś

S druz'yami (С друзьями)

Aleksy Żigalkowicz

JESC 2007

2008

 Gruzja

Bzz...

Bzikebi

JESC 2008

2009

 Holandia

Kliknij Clack

Ralf Mackenbach

JESC 2009

2010

 Armenia

Mama (Մամա)

Władimir Arzumanyan

JESC 2010

2011

 Gruzja

Candy Music

CANDY

JESC 2011

2012

 Ukraina

Nebo (Небo)

Anastazja Petryk

JESC 2012

2013

 Malta

The Start

Gaia Cauchi

JESC 2013

2014

 Włochy

Tu primo grande amore

Vincenzo Cantiello

JESC 2014

2015

 Malta

Nie moja dusza

Destiny Chukunyere

JESC 2015

2016

 Gruzja

Mzeo (მზეო)

Mariam Mamadaszwilego

JESC 2016

2017

 Rosja

Skrzydła

Polina Bogusiewicz

JESC 2017

2018

 Polska

Każdy, kim chcę być

Roksana Wegiel

JESC 2018


AlegsaOnline.com - 2020 / 2022 - License CC3