Hokej na lodzie

Hokej na lodzie to sport, w który grają dwie drużyny na lodzie. Zawodnicy noszą łyżwy na nogach i mogą jeździć po lodowisku z bardzo dużą prędkością. Trzymają kije hokejowe, których używają do pchania, strzelania lub przepuszczania krążka wokół lodu. Gracze zdobywają punkty, strzelając do krążek w siatkę, a goalterzy próbują ich zatrzymać. W każdej drużynie gra po sześciu zawodników na raz, ale cała drużyna ma ponad 20 zawodników. Każda z drużyn ma 2 obrońców, 3 napastników i bramkarza na lodzie jednocześnie. Gdy zawodnik złamie zasadę, sędzia wymierza mu karę, a ten musi siedzieć w polu karnym przez 2-4 minuty. Podczas gdy zawodnik siedzi w polu karnym, jego drużyna musi grać bez niego i będzie miał mniej zawodników na lodzie, dopóki kara się nie skończy.

Hokej na lodzie jest bardzo dobrze znany i lubiany w Kanadzie, Rosji, Szwecji, Finlandii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, na Łotwie i Słowacji. Większość najlepszych zawodników na świecie gra w National Hockey League (NHL), która ma 31 drużyn w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Drużyny te są podzielone na 2 konferencje i 4 dywizje. W sezonie zasadniczym grają 82 mecze. Każda z drużyn staje naprzeciwko siebie około 3 razy. Starają się wygrać Puchar Stanleya pod koniec roku. Inną popularną ligą hokejową jest Kontinental Hockey League (KHL), która posiada drużyny w Rosji, Kazachstanie, Łotwie, Białorusi, Słowacji, Chinach i Chorwacji. W Ameryce Północnej kobiety grają w Canadian Women's Hockey League i Western Women's Hockey League. W Ameryce Północnej i Europie, hokej męski jest znacznie bardziej popularny niż hokej kobiecy. W hokeju grają zarówno mężczyźni, jak i kobiety na igrzyskach olimpijskich, a także na mistrzostwach świata. Hokej na lodzie rozpoczął się w Kanadzie w XIX wieku. Istnieją dwa rodzaje kar: Duży i mały. Mały jest głównym, do którego sędzia dzwoni podczas meczu, a zawodnicy muszą przejść przez dwie minuty w polu karnym. Major jest wtedy, gdy zawodnicy walczą ze sobą lub gdy ktoś zrobił coś bardzo niebezpiecznego. W większości przypadków zawodnicy są wyrzucani z gry, ale w walce otrzymują tylko 5 minut w polu karnym. W National Hockey League (NHL) jest czterech sędziów. Dwóch linemanów i dwóch głównych sędziów. Tylko sędziowie główni mogą wywoływać rzut karny. Mogą oni być rozpoznawani po pomarańczowej opasce na ramieniu. W lidze głównej, mecz jest podzielony na trzy tercje po 20 minut. W lidze drugorzędnej czas może być inny dla każdej kategorii. Każda tercja rozpoczyna się po faulu. Face-off jest wtedy, gdy dwie drużyny znajdują się na pozycjach wokół koła face-off. Następnie, sędzia upuszcza krążek pomiędzy zawodnikami, którzy grają w centrum. Istnieje 6 różnych pozycji: środek, prawe skrzydło, lewe skrzydło, prawa obrona, lewa obrona i bramkarz. Gra zostaje zakończona po gwizdku dowolnego sędziego. Po gwizdku, czas przestaje biec. Każda drużyna może mieć maksymalnie 20 zawodników, w tym dwóch golfistów, którzy mają strefę do obrony. Każda drużyna ma jednego kapitana i dwóch lub trzech asystentów kapitanów. Lód jest podzielony na trzy strefy. Każda strefa jest oznaczona liniami. Strefa środkowa znajduje się pomiędzy dwiema niebieskimi liniami, a strefy drużynowe są pomiędzy jedną niebieską linią a końcem lodu. Linijka może gwizdać z dwóch powodów: lodu i poza nim. Lukier jest wtedy, gdy zawodnik wrzuca krążka do strefy, zanim przekroczy czerwoną linię (linię środkową), a offside jest wtedy, gdy zawodnik wchodzi do strefy, zanim ten, który ma krążka, wejdzie z nią.

Gra w hokeja na lodzieZoom
Gra w hokeja na lodzie

Pytania i odpowiedzi

P: Co to jest hokej na lodzie?

O: Hokej na lodzie to sport, w który grają dwie drużyny na lodzie. Zawodnicy noszą łyżwy i używają kijów hokejowych, aby pchać, strzelać lub podawać krążek po lodzie w celu zdobycia bramki przeciwko bramkarzowi drużyny przeciwnej.

P: Ilu zawodników jest w każdej drużynie?

O: Każda drużyna liczy ponad 20 zawodników, przy czym sześciu gra jednocześnie - dwóch obrońców, trzech napastników i jeden bramkarz.

P: Co się dzieje, gdy zawodnik złamie jakąś zasadę?

O: Gdy gracz złamie zasadę, sędzia wymierza karę i gracz musi siedzieć w polu karnym przez 2-4 minuty, podczas gdy jego drużyna gra bez niego.

P: Gdzie hokej na lodzie jest popularny?

O: Hokej na lodzie jest bardzo znany i lubiany w Kanadzie, Rosji, Szwecji, Finlandii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, na Łotwie i Słowacji.

P: Jakie są niektóre profesjonalne ligi hokeja na lodzie?

O: National Hockey League (NHL) posiada 32 drużyny w Ameryce Północnej i Europie; jest uważana za jedną z najlepszych lig dla profesjonalnych graczy. Ponadto istnieje Kontinental Hockey League (KHL), która posiada drużyny w Rosji, Kazachstanie, Łotwie, Białorusi, Słowacji, Chinach i Chorwacji, a także Canadian Women's Hockey League i Western Women's Hockey League dla kobiet.

P: Jak długo trwa mecz NHL?

O: W sezonie regularnym rozgrywki NHL trwają 82 mecze na drużynę; w tym okresie każda drużyna mierzy się ze sobą około 3 razy. Na koniec tego okresu starają się zdobyć Puchar Stanleya.

P: Jakie są niektóre pozycje, które można przyjąć podczas meczu hokeja na lodzie?

O: Jest 6 różnych pozycji, które można zająć podczas meczu hokeja na lodzie - center, prawe skrzydło, lewe skrzydło, prawy obrońca, lewy obrońca, bramkarz.