Futbol gaelicki

Gaelic Football (irlandzki: Peil, Peil Ghaelach lub Caid ), powszechnie określane jako "piłka nożna" lub "Gaelic", jest formą piłki nożnej rozgrywanych głównie w Irlandii. To, wraz z Hurling, jest najbardziej popularnym sportem widowiskowym w Irlandii.

Gaelic football jest rozgrywany przez drużyny 15 na prostokątnym boisku trawiastym z H-kształtnych bramek na każdym końcu. Celem jest zdobycie bramki poprzez kopnięcie/uderzenie piłki ręką i przeprowadzenie jej przez bramki. Drużyna z najwyższym wynikiem na koniec meczu wygrywa.

Gracze awansować piłkę w górę pola z kombinacji przenoszenia, solo (upuszczając, a następnie toe-kicking piłkę w górę do rąk), kicking i hand-passing do swoich kolegów z drużyny.

Futbol gaelicki jest jedną z czterech gier gaelickich prowadzonych przez Gaelic Athletic Association, największą organizację sportową w Irlandii. Ma ścisłe zasady dotyczące amatorstwa graczy. Uważa się, że gra pochodzi od starożytnej irlandzkiej piłki nożnej znanej jako caid, która sięga 1537 roku, choć współczesna gra nabrała kształtu w 1887 roku.

Piłka używana podczas meczu futbolu gaelickiego.Zoom
Piłka używana podczas meczu futbolu gaelickiego.

Schemat boiska do futbolu gaelickiegoZoom
Schemat boiska do futbolu gaelickiego

Pole gry

Boisko trawiaste jest prostokątne, o długości 130-145 metrów i szerokości 80-90 metrów. Na każdym końcu znajdują się słupki bramkowe w kształcie litery H, a w dolnej części znajduje się siatka. To samo boisko jest używane do hurlingu; GAA, które organizuje oba sporty, zdecydowało się na to, aby ułatwić podwójne wykorzystanie. Linie są oznaczone w odległości 13m, 20m i 45m od każdej linii końcowej. Krótsze boiska i mniejsze bramki są używane przez dzieci poniżej 12 lat i poniżej 10 lat.

Czas trwania

Wszystkie mecze futbolu gaelickiego trwają 60 minut, podzielone na dwie połowy po 30 minut, z wyjątkiem seniorskich meczów między hrabstwami, które trwają 70 minut (dwie połowy po 35 minut). Remisy są rozstrzygane przez powtórki lub przez rozegranie 20 minut dodatkowego czasu (dwie połowy po 10 minut).

Zespoły

Drużyny składają się z piętnastu zawodników (bramkarz, dwóch cornerbacków, fullback, trzech halfbacków, dwóch mid fielderów, trzech half forwardów, dwóch corner forwardów i full forward) plus do piętnastu rezerwowych, z których pięciu może być używanych. Każdy zawodnik jest oznaczony numerem od 1 do 15, począwszy od bramkarza, który musi nosić koszulkę innego koloru.

Piłka

Gra jest rozgrywana z okrągłym skórzanej piłki nożnej, podobne do piłki nożnej, ale cięższe, a z poziomym szwem, a nie sześciokąt i pięciokątne panele często używane na piłki nożnej, i podobne do standardowej siatkówki.

Pytania i odpowiedzi

P: Czym jest futbol gaelicki?

O: Futbol gaelicki to forma piłki nożnej rozgrywana głównie w Irlandii.

P: Ilu zawodników gra w drużynie futbolu gaelickiego?

O: W drużynie futbolu gaelickiego gra 15 zawodników.

P: Jaki jest cel futbolu gaelickiego?

O: Celem futbolu gaelickiego jest zdobycie bramki poprzez kopnięcie/uderzenie piłki ręką i umieszczenie jej w bramce.

P: W jaki sposób zawodnicy przesuwają piłkę w górę boiska w Gaelic Football?

O: Zawodnicy przesuwają piłkę w górę boiska za pomocą kombinacji noszenia, gry w pojedynkę, kopania i podawania do kolegów z drużyny.

P: Która organizacja zarządza futbolem gaelickim i innymi grami gaelickimi w Irlandii?

O: Futbol gaelicki i inne gry gaelickie w Irlandii są prowadzone przez Gaelic Athletic Association.

P: Jak stara jest starożytna forma irlandzkiej piłki nożnej, z której uważa się, że wywodzi się futbol gaelicki?

O: Starożytna forma irlandzkiej piłki nożnej znana jako caid, z której uważa się, że wywodzi się futbol gaelicki, pochodzi z 1537 roku.

P: Kiedy ukształtowała się współczesna gra w futbol gaelicki?

O: Współczesny futbol gaelicki ukształtował się w 1887 roku.