Michael Schumacher

Michael Schumacher (ur. 3 stycznia 1969 w Hürth, niedaleko Kolonii) jest niemieckim kierowcą Formuły 1. Zdobył siedem tytułów mistrza świata i ma najwięcej zwycięstw w wyścigach Grand Prix na świecie. Ten mistrz, nazywany przez włoskich fanów Ferrari campionissimo, jest uważany za najpopularniejszą niemiecką osobowość na świecie. Młodszy brat Michaela, Ralf, również jest kierowcą Formuły 1. Kiedy był mały, ojciec podarował mu małego gokarta. Miał w nim mały silnik motocyklowy. Od tego czasu zaczął się nim interesować.

Kariera "Pre-F1

W 1984 roku Michael wygrał Kartowe Mistrzostwa Niemiec, a następnie wiele innych. W 1987 r. wygrał Kartowe Mistrzostwa Niemiec i Europy. Schumacher związał się z zespołem wyścigowym Formuły 3 Willa Webera i zdobył mistrzostwo w 1990 roku.

Kariera w F1

Jordan (1991)

Debiut

Zadebiutował w Grand Prix Belgii 25 sierpnia. Zaimponował wielu kibicom, ponieważ zakwalifikował się na 7. pozycji na torze, na którym nigdy wcześniej (wcześniej) nie jeździł gorszym samochodem. Na starcie spalił sprzęgło i wycofał się z wyścigu.

Benetton (1991-1995)

Szybko został przejęty przez Benetton i zajął 5 miejsce podczas Grand Prix Włoch. Następnie zajął 6. miejsce zarówno w Portugalii, jak i na nowym wówczas torze Circuit de Catalunya w Hiszpanii. Potem miał wypadek w Japonii i upadł w ulewnym deszczu w finale sezonu w Australii. W 6 wyścigach, w których brał udział, zdobył 4 punkty i zajął 14 miejsce w mistrzostwach.

1992

Rozpoczął sezon od 4. miejsca w RPA, a następnie stanął na swoim pierwszym podium - 3. miejsce w Grand Prix Meksyku. Następnie zajął 3. miejsce w Brazylii i 2. w Hiszpanii. W San Marino rozbił się, potem był 4. w Monako i 2. w Kanadzie. W Grand Prix Francji w deszczu zaliczył upadek, a w Wielkiej Brytanii był 4. i 3. w Niemczech. Ponownie wycofał się na Węgrzech, ale na torze Spa Francorchamps, gdzie zadebiutował, wygrał wyścig w deszczu. Był 3. we Włoszech, 7. w Portugalii, wycofał się w Japonii i zajął 2. miejsce w Australii. Sezon zakończył na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej (przed Senną) z dorobkiem 53 punktów.

1993

Williams zdominował sezon dzięki swojemu aktywnemu zawieszeniu, a Benetton szybko stworzył podobne, aby dorównać Williamsowi. Schumacher wygrał Grand Prix Portugalii i 9 razy stawał na podium. Jednak z 7 wycofaniami nie udało mu się zająć 3. miejsca w mistrzostwach.

Powrót w latach 2010-2012

W 2010 roku Schumacher powrócił do F1 z zespołem Mercedesa. W sumie spędził w tym zespole 3 lata, w których zdobył 1 pole position (został go pozbawiony z powodu kary), 1 najszybsze okrążenie i 1 podium. W 2013 roku zastąpił go Lewis Hamilton, więc ponownie przeszedł na emeryturę.

wypadek na nartach 2013 r.

W grudniu 2013 roku Schumacher doznał urazu głowy po wypadku na nartach we Francji.

Pytania i odpowiedzi

P: Kim jest Michael Schumacher?

A: Michael Schumacher to niemiecki kierowca Formuły 1, który jest powszechnie uważany za największego kierowcę Formuły 1 wszech czasów.

P: Kiedy się urodził?

A: Urodził się 3 stycznia 1969 roku w Hürth, niedaleko Kolonii.

P: Ile tytułów mistrza świata zdobył?

A: Zdobył siedem tytułów mistrza świata.

P: Jaki przydomek ma wśród włoskich fanów Ferrari?

O: Włoscy fani Ferrari nadali mu przydomek campionissimo.

P: Czy brat Michaela również jest kierowcą Formuły 1?

O: Tak, jego młodszy brat Ralf jest również kierowcą Formuły 1.
P: Jak Michael zainteresował się wyścigami, gdy był mały? O: Ojciec dał mu mały gokart z małym silnikiem motocyklowym i od tego czasu zaczął interesować się wyścigami.